Ir īstenots projekts “Kvalitatīvas tūrisma un dabas izziņas infrastruktūras izveide Stompaku purvā”. Projekts atbalstīts Lauku atbalsta dienesta izsludinātajā Leader konkursa projektā par kvalitatīvas tūrisma un dabas infrastruktūras izveide Stompaku purvā. Rīcības grupā2.1. Vietējās teritorijas, ieskaitot dabas un kultūras mantojuma objektus, sakārtošana pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai. Projekta kopējās izmaksas 9726,10, EUR, publiskais finansējums sastāda 7234.29 EUR, domes līdzfinansējums un PVN likmes segšana 2491,81 EUR.
Projekta mērķis: izveidot kvalitatīvu tūrisma un dabas izziņas infrastruktūru dabas liegumā “Stompaku purvi”, uzstādot jaunus informācijas stendus, atkritumu tvertnes, ceļa zīmes, tūrisma koka mājiņu u.c., lai uzlabotu pakalpojuma pieejamību un sasniedzamību. Dabas liegums “Stompaku purvi” ir unikāla ar savām dabas bagātībām un kultūrvēsturisko mantojumu, Stompaku purvi ir iekļauti NATURA 2000 teritorijā, kurā atrodas Latvijas un ES nozīmes īpaši aizsargājamie purvu un mežu biotopi, kā arī aizsargājamās augu, putnu un dzīvnieku sugas. Stompaku purvi ir nozīmīgi ar savu vēsturi, jo Stompaku purvā atradās lielākā nacionālo partizānu apmešanās vieta Baltijā, kā arī notikusi viena no lielākajam nacionālo partizānu cīņām pret padomju varu- Stompaku kauja.
Projekta laikā tika uzstādītas brūnās ceļa zīmes no ceļa Balvi-Viļaka, Viļaka-Balvi, lai ikviens varētu ērti atrast ceļu uz partizānu mītnēm, kā arī ceļa malā ir uzstādīta tūrisma mājiņa, kur nākamo gadu plānots izveidot rekonstruētu partizānu bunkuru, jo nevaram neko rekonstruēt pašā partizānu mītnē, jo tas ir dabas liegums Natura 2000. Tiekot līdz pašām partizānu mītnēm varam redzēt tikai bedres, kur kādreiz bija apmetušies partizāni, bet rekonstrukcija, vismaz patreiz pašā apmetnes vietā nav iespējama. Tūristiem nākotnē būs iespēja to apskatīt Viļaka-Balvi, Balvi-Viļaka ceļa malā.
Pie pašas dabas lieguma zonas ir uzstādīti soliņi atpūtai, kā arī sanitārā celtne. Ir uzstādītas norādes un informācijas stends. Informāciju stendam sagatavojuši speciālisti un stendā iekļautie teksti, fotogrāfijas un kartes ir saskaņoti ar Latvijas valsts mežiem un Dabas aizsardzības pārvaldi. Ir uzstādītas arī atkritumu tvertnes, lai apkārtni uzturētu kārtībā. Domājot par tūristu skaita fiksāciju dabas liegumā, ir iegādāts apmeklētāju skaitītājs, kurš tika uzstādīts ceļā uz partizānu mītnēm.
Stompaku dabas takas posmos ir uzstādīti vairāki virzienrādītāji, kā arī informācijas stendi par dabas liegumā mītošajiem putniem, dzīvniekiem un augiem. Stendu informācija ir pieejama trijās valodās: latviešu, angļu un krievu. Partizānu apmetnes vietā ir uzstādīti 5 nelieli informācijas stendi- par apmetnes baznīcu, kapa vietu, dzīvojamajiem bunkuriem, maizes ceptuvi un nometnes štāba bunkuru.
Projekta sadarbības partneris Latvijas Valsts meži mitrākajās vietās ir uzstādījuši laipas. Laipu uzstādīšana tūristiem sniedz ērtāku piekļuvi partizānu mītnēm, tagad sausākā laikā uz mītnēm var tikt ar parastiem apaviem. Jāsaka, ka īstenojot projektu un organizējot dažādus pasākumus, tūristu skaits uz partizānu mītnēm ir audzis. Jau ir novadītas vairākas ekskursijas. Ar projekta pilnīgu īstenošanu tiek paredzēts, ka tūristu skaits dabas liegumā “Stompaku purvi” dubultosies. Svarīgi, ka projektā ne tikai runājām par Stompakiem kā kultūrvēsturisku vērtību, bet arī pievēršamies dabai un visam dzīvajam, kas mīt Stompaku purvā. Iepriekš piesakoties, visiem interesentiem Stompaku purvā tiek vadītas ekskursijas atbilstoši Viļakas novada domes apstiprinātajam cenrādim.
Tekstu sagatavoja: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa, foto I.Matisāne