Eiropas Komisijas kampaņas ietvaros  “Mans reģions, mana Eiropa, mana nākotnē" biedrība “Latvijas Lauku forums" sadarbībā ar Balvu rajona partnerību 2020.gada 13.februārī Rugāju novadā organizēja tikšanos ar projektu īstenotājiem.

           Pasākuma laikā varēja iepazīties un izzināt vairākas vietējās iniciatīvas, kas veiksmīgi realizētas un atbalstītas ar Eiropas Savienības dažādu fondu finansējuma atbalstu biedrības “Balvu rajona partnerība” darbības teritorijā. Pasākums pulcēja Balvu un Rugāju novadu iedzīvotājus, uzņēmējus, NVO sektora pārstāvjus. Pasākuma īpašie viesi – Zemkopības ministrs, Kaspars Gerhards, Eiropas Komisijas pārstāvniecības p.i. Andris Kužnieks un Lauku atbalsta dienesta direktors Ģirts Krūmiņš iepazīstināja pasākuma dalībniekus ar aktualitātēm Eiropas Savienības fondu programmās.

Vizītes laikā pasākuma dalībnieki tika aicināti apmeklēt “Z/S Silarozes-1”, kur saimnieko Sandris un Svetlana Romāni. Jau kopš 2002.gada saimniecība realizējusi dažādus ES atbalstītos projektus savas saimniecības pilnveidošanai un modernizācijai, kā rezultātā iegādādātas nepieciešamās iekārtas darbības nodrošināšanai, uzbūvēta graudu kalte, liellopu novietne, kā arī īstenoti citi projekti. Saimnieks Sandris Romāns dalījās ar saviem nākotnes plāniem un diskutēja ar Zemkopības ministru par vajadzībām saimniecības turpmākai attīstībai.

Pēc “Z/S Silarozes-1” apmeklējuma, ikviens interesents tika aicināts piedalīties diskusijā “Laiks laukiem! Ko Eiropa dara kaimiņmājā?” Rugāju tautas namā. Diskusijas laikā ar iedvesmojošiem stāstiem dalījās dažādu sfēru pārstāvji – Balvu un Rugāju novadu iedzīvotāji.

Jaunā uzņēmēja Ingrīda Supe, kas darbojas kā sertificēta kanisterapeite, stāstīja par kanisterapijas darbības principiem un iespējamajiem ieguvumiem no šīs terapijas veida dažādu medicīnisko komplikāciju, pārdzīvojumu vai vardarbības gadījumos.  Ingrīda Supe un speciāli apmācīti samojedu šķirnes suņi Dora un Sani “atkausēja” apmeklētāju sirdis un lika pasmaidīt ikvienam pasākuma dalībniekam. Nebēdnīgi rotaļājoties, Dora un Sani sajūsminājās par publikas vetīto uzmanību. Tāpat I.Supe dalījās ar pieredzi, procesu un darbu pie sava mērķa sasniegšanas – uzcelt atbalsta māju “Brīvupes” Kubulu pagastā, šis projekts ir projekta ieviešanas stadijā.

 

Harizmātiskais, biedrības “Rūsa vējā” un uzņēmuma SIA “North Latgallian Firewood” pārstāvis Kaspars Romanovs izklāstīja aizraujošu stāstu par “Retro moto kluba” telpu remonta, renovācijas, restaurēšanas ieguvumiem vietējo iedzīvotāju kopienas stiprināšanā, pasākumu organizēšanā un semināru vadīšanā. Biedrības moto “ Rūsa vējā – smaids sejā!”, neapšaubāmi atbilst biedrības radītajām emocijām, par ko varēja pārliecināties , apskatot smaidīgo apmeklētāju fotogrāfijas, Kaspara prezentācijas laikā. Savukārt, uzņēmums SIA “North Latgallian Firewood” , kas nodarbojas ar skaldītas un kaltētas malkas, kā arī kamīnmalkas ražošanu, demonstrēja šī procesa ērtumu un efektivitāti. Šis pakalpojums atvieglo iedzīvotāju ikdienu, jo ir pieejams ne tikai Tilžā, bet arī iespējams izbraukt pie klienta uz norādīto adresi, lai sagabalotu un saskaldītu malku pēc vēlamajiem izmēriem. Pasākuma dalībnieki varēja pārliecināties par iekārtas lietderīgumu un to, cik pārsteidzoši ātri var veikt malkas gabalošanu, izmantojot SIA “North Latgallian Firewood” pakalpojumus.

Par inovatīviem risinājumiem mēbeļu ražošanā ar iedvesmojošu stāstījumu dalījās SIA “METTA STEEL” pārstāvji Margita Štāle-Krēmere un Andris Gals. Uzņēmuma interjera priekšmetu galvenā koncepcija ir ilgmūžība un mēbeles, kas spēs kalpot vairākām paaudzēm. Kā atzina radošie uzņēmēji Margita Štāle-Krēmere un Andris Gals, nav svarīga uzņēmuma ģeogrāfiskā atrašanās vieta, jo mūsdienu tehnoloģijas un interneta pieejamība ļauj strādāt un paplašināties arī lauku reģionos. Savukārt, pauda pamatotu viedokli, ka būtu nepieciešams uzlabot ceļu stāvokli līdz lauku teritorijām, lai uzņēmējiem būtu vienkāršāka un ātrāka pārvietošanās uz galvaspilsētu tieši darba darīšanās, kas palielinātu vēlmi dibināt uzņēmumus ārpus lielpilsētām.

Z/S Ičmalas saimniece Irēna Romāne ar patiesu sirsnību prezentēja savas saimniecības darbu, ar neparastu stāstījumu un pašsacerētu dzeju, kā arī vizuāliem piemēriem un sasniegumiem, kas realizēti ar LAD atbalstu. Irēnas prezentācija tika sveikta ar īpašām gavilēm un sajūsmu par oriģinalitāti, sirsnību un atklātību.

Klātesošie pārliecinājās, ka ar uzņēmību un uzdrošināšanos var realizēt savus sapņus arī lauku teritorijās. Ar savu stāstu dalījās jaunais autoservisa īpašnieks Arvis Boroduška, kas veiksmīgi realizējis LEADER projektu, iegādājoties autoservisa darbībai nepieciešamās iekārtas. Tāpat Arvis atzina, ka savus pakalpojumus nav nepieciešamības reklamēt, jo klienti parasti paši viņu atrod. Publika piebilda, ka patiesi labs meistars vienmēr būs pieprasīts.

Savukārt, jaunais lauksaimnieks no Balvu novada Plītinavas pagasta Emīls Jauntēvs dalījās ar izveidoto aitu cirpšanas un nagu griešanas pakalpojumu, kas ir perspektīvs un aktuāls pakalpojums visa Latvijā. Tāpat Emīls dalījās ar savu ceļu līdz šim biznesam, kur pamats ir meklējams tieši bērnībai laukos.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards atzinīgi vērtēja uzņēmēju realizētās idejas un tendenci, ka lauku teritorijās savas idejas īsteno ne vien pieredzējuši, bet arī gados jauni cilvēki ar inovatīvām, neparastām idejām, kas liecina par lauku teritoriju perspektīvām.

Kopumā pasākumā tika gūtas vērtīgas atziņas par paveikto, kā arī iezīmējās iedzīvotāju nākotnes vīzijas, vajadzības un vēlmes.

Kā atzina viens no Eiropas komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāvjiem pēc pasākuma, ­ ir prieks, kā Eiropas nauda tiek likta lietā, palīdzot cilvēkiem īstenot ieceres tieši dzimtajā pusē, un redzēt, cik būtisks ir pašvaldības, konsultantu un Partnerības atbalsts.

Liels paldies visiem dalībniekiem! Uz sadarbību arī turpmāk!