Viļakas kultūras nama deju kolektīvs „Dēka”, Medņevas pagasta folkloras kopa „Egle”, Viļakas novada domes speciālisti, nevalstisko organizāciju pārstāvji un amatnieki piedalījās Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013.gadam projekta „Gadalaiki” ("LLII-059 Seasons”) aktivitātē – Linu dienu svētkos Lietuvā. Šī bija piektā kopējā projekta aktivitāte, kuru biedrība „Balvu rajona partnerība” īsteno kopā ar projekta sadarbības partneri biedrību „Kelmes rajona partnerību”.

 

Viļakas delegācija piedalījās Linu dienas svētkos, piedāvājot Linu dienas tirgū iegādāties Igora Trešutina darinātos metālizstrādājumus, Elitas Bukšas un citu šķilbēniešu darinātos rokdarbus. Kultūras programmu ar vienotu koncertuzvedumu kuplināja deju kolektīva „Dēka” lustīgās un jautrās dejas, un izteiksmīgā „Egles” dziedāšana. Noslēgumā „Egles” dziedātās dziesmas pavadījumā dejoja „Dēka”. Skaists un izteiksmīgs bija latviešu sniegums svētkos.

Mums bija iespēja vērot kā dejo lietuviešu kolektīvi no Kelmes rajona un Šauļiem, patīkami pārsteidza folkrokgrupa Kitava. Prieks bija atkal satikties ar kapelu no Tytuvenas pašvaldības Budraičiai pagasta, kas martā piedalījās Māras dienas pasākumā Tilžā.


Linu dienas svētki notika nelielā ciemā – Budraičiai. Mūs pārsteidza, ka svētki tik mazā vietā notiek visu dienu. Linu dienu svinēšana ir sena tradīcija un lietuviešu kolēģi stāstīja, ka svētkus apmeklē cilvēki pat no Kauņas un Viļņas. Zaļajā tirdziņā varēja iegādātie dažnedažādas lietas, ko darinājuši Lietuvas amatnieki. Tirgū bija liela izvēle pītajiem groziem, koka darinājumiem: karotēm, dēlīšiem, rotaslietām. Bija iespējams iegādāties pašcepto maizi, rokām gatavotas dabiskas ziepes, medu un dažnedažādas vaska sveces un citas amatnieku radītos darbus. Pašvaldības, kas veido Kelmes rajonu bija izveidojušas savus stendus, kur iepazīstināja ar pašvaldībā gatavotiem gardumiem un lietām. Pirmo reizi tika organizēts gājiens, kurā piedalījās pārstāvji no Kelmes, Kražiai, Šaukėnai, Tytuvėnai, Užventis un citām rajonu veidojošajām pašvaldībām. Kelmes rajona partnerības administratore Dalia Skardžiuvienė atzīst, ka viņiem pašiem bija interesanti uzzināt, kādus produktus un ar ko īpašas ir pašvaldības, kas veido Kelmes rajonu. “Mēs zinām mūsu pašvaldības, bet šādā pasākumā ieklausījāmies stāstos par pašvaldībām, degustējām sagatavoto produkciju un bijām pārsteigti, ka katrā vietā varam atklāt jaunas prasmes, produktus un nodarbošanās,” saka D. Skardžiuvienė.

Viļakas novada delegācijas dalībnieki ir priecīgi, ka izvedās iepazīties ar lietuviešu kultūras tradīcijām, redzēt un pašiem piedalīties svētku svinēšanā Lietuvā. Iepazināmies arī ar nevalstisko organizāciju darbību apmeklējot Tytuvenas kopienu, kas biedrības biedriem un Tytuvenas pilsētas iedzīvotājiem organizē dažādus pasākumus, sadarbojās ar Tytuvenas ģimnāziju un organizē apmācības, kā viena no pieprasītākajām ir gidu kursi, jo Tytuvena ir Kelmes rajona tūrisma centrs. Te atrodas pieci ezeri, izveidota infrastruktūra, lai aktīvi pavadītu brīvo laiku pie dabas. Iepazināmies ar Budraičiai kopienas darbu, viņi ir izveidojuši vietējo augļu, dārzeņu un garšvielu pārstrādes cehu. Biedrība savu darbību paplašina un gūstot ienākumus no realizētās produkcijas, paši ir kļuvuši par sponsoriem dažādiem psākumiem.

Vasarā Tytuvenu apmeklē daudz tūristi, kā arī Tytuvena iekļauta reliģiskajā maršrutā, jo svētceļnieku grupas, apmeklējot Krusta kalnu, caur Šauļiem un Tytuvenu dodas uz Šiluvu – svētvietu, kur pirms 4000 gadiem pirmo reizi Eiropā parādījās Dievmāte Marija. Svētceļnieki labprāt apmeklē arī Tytuvenas katoļu baznīcu un klosteri, kura atjaunošanai pašvaldība piesaistīja ap pusmiljonu latu. Klostera rekonstruēšana turpināsies līdz 2011.gada vasarai. Viļakas novada delegācija saka lielu paldies Kelmes rajona partnerības organizatoriem, kas deva iespēja apmeklēt Svēto misi Tytuvenas baznīcā, ieklausīties gides stāstā par Tytuvenas pilsētu un tās vēsturi, apmeklēt svētvietu Šiluvu. Trīs dienās guvām sirdsmieru, iepazinām jaunas tradīcijas un ceram, ka arī pēc projekta realizācijas izdosies saglabāt nodibinātos kontaktus kultūras sfērā.


Projektā Nr. LLII-059 „Gadalaiki” notiks vēl trīs aktivitātes. Jūlijā beigās Annas dienu svinēsim Kubulu pagastā; 13., 14. un 15.augustā apmeklēsim Jauniešu dienas un kristīgos svētkus Kražiai, Kelmes rajonā Lietuvā, un projektu noslēgsim rudenī ar Ražas svētkiem Rugāju novadā. Aicinām apmeklēt zaļos tirdziņus un kultūras koncertus Annas dienā Kubulos un Ražas svētkos Rugāju novadā! Plašāku informāciju par gaidāmajiem pasākumiem uzzināsiet sazinoties ar projekta vadītāju Vinetu Zeltkalni, zvanot pa tālr. 29373559.

Vineta Zeltkalne, projekta vadītāja

DSC08297
DSC08507
galb236716

Sub galleries

LATLTlogoBack to LV_LT_projekts

 

LATLTlogo