Sestdien, 2014.gada 18.janvārī, biedrības „Balvu rajona partnerība” pārstāvji kopā ar uzvarētājprojektu dalībniekiem no biedrības Hokeja klubs „Žīguri MRS” un nereģistrētas iedzīvotāju grupas „Mēs saviem bērniem…” piedalījās Nīderlandes KoninklijkeNederlandscheHeidemaatschappij (turpmāk KNHM) fonda noslēguma pasākumā Lielvārdē. Žīguru hokejisti un Balvu pirmsskolas izglītības iestādes „Sienāzītis” vecāki un audzinātājas jau sen gaidīja šo pasākumu, jo Lielvārdē uzvarētājprojekti (katrs) saņēma čeku par 500,00 EUR, kuri tuvāko nedēļu laikā tiks ieskaitīti uzvarētāju kontos. Par šo līdzekļu izlietošanu Nīderlandes fonda pārstāvjiem nav jāsniedz atskaite. Iegūto finansējumu var izmantot gan pieredzes apmaiņas braucienā, gan atalgojumos, bet visi kā viens uzvarētāji gandrīz vienmēr šo iegūto balvu iegulda turpmākas savas idejas attīstībā.

2013.gadā KNHM fonda sadarbības partneri bija 18 organizācijas, kuras administrēja projektu konkursus savā darbības teritorijā. Kopā KNHM fonds pagājušogad atbalstīja 150 iedzīvotāju iniciatīvas, kurām projektu realizētāji nodrošināja 10 – 50 % līdzfinansējumu. KNHM fonds Latvijā darbojas kopš 2006.gadā un kopā astoņos gados ir atbalstītas 1500 iedzīvotāju iniciatīvas. KNHM fonda direktors Franks van Bussels, sveicot noslēguma pasākuma dalībniekus, teica: „Paldies, ka kopā darāt, jo iedzīvotāji paši ir atbildīgi par dzīves vides sakārtošanu savā ciemā, pagastā, novadā. Tas ir svarīgi, ka paši ieguldāt savu darbu vides labiekārtošanā. Kļūstot aktīvākiem iedzīvotājiem, ir iespējams pacelt vietas pašapziņu. Mūsu galvenais uzdevums ir motivēt iedzīvotājus noticēt saviem spēkiem. Mēs lepojamies ar Jums visiem, kuri 2013.gadā realizēja projektus. Pateicos arī vietējiem koordinatoriem par ieguldīto darbu. Paldies žūrijām, jo viņi veica atbildīgo darbu, nosakot, kurus projektus atbalstīs un kuri projekti saņems papildus finansējumu. Latvijā KNHM fonds pastāv 8 gadus, bet Nīderlandē – 30 gadus. Diemžēl 2014.gads ir pēdējais KNHM fonda darbības gads Latvijā”.

Bieži vien nīderlandiešiem uzdot jautājumu, kāpēc Jūs šādus projektu konkursus organizējiet ārpus Nīderlandes? Viņu atbilde ir vienkārša, „tāpēc, ka mums Amerikas Savienotās Valstis palīdzēja atgūties pēc kara, un mēs tagad gribam palīdzēt citām valstīm attīstīties”.
Organizācijas „Sabiedrība ar Dvēseli Latvija” priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs sniedza ieskatu kā šī kustība darbosies Latvijā pēc Nīderlandes fonda aiziešanas. Latvijas pašvaldību savienības paspārnē 2013.gada beigās ir izveidota organizācija, kas turpmāk koordinēs šo ideju, motivēt sabiedrību darboties vietējās vides attīstībā un organizēt mazo projektu konkursus. Šobrīd šajā organizācijā ir iesaistījušās 42 pašvaldības. „KNHM fonds ir aktivizējis latviešus, šogad pēdējo gadu sniedz finansiālu atbalstu mazo projektu īstenošanai. Tas, ka KNHM fonds dodas prom no Latvijas, pierāda, ka mēs esam kļuvuši stiprāki un turpmāk paši varam koordinēt šo kustību”, informēja E. Bartkevičs.

Ar KHNM fonda atbalstu un biedru līdzfinansējumu žīgurieši 2013.gadā uzbūvēja ģērbtuvi pie hokeja laukuma Žīguros. Biedrības Hokeja klubs „Žīguri MRS” vadītājs Ainārs Miņins atklāja, ka ir gandarīti par iegūto balvu. Plāno piesaistīt papildus finansējumu, ja izdosies piesaistīt pietiekoši, tad hokeja laukumam Žīguros būs jauni, moderni borti, ja mazāk, tad nomainīs apgaismojumu uz energoefektīvāku.  Žīguru hokejisti arī turpmāk plāno rakstīt projektus un startēt citos projektu konkursos.

Balvu pirmsskolas izglītības iestādes „Sienāzītis” aktīvo vecāku grupas vadītāja Elīna Ķerģe atzina, ka viņi ir ļoti priecīgi par saņemto balvu. „ PII „Sienāzītis” bija rakstījis projektu pieteikumus dažādos konkursos, bet līdz šim nebija veicies. Saņemtais KNHM fonda atbalsts ir palīdzējis noticēt saviem spēkiem un motivējis sadarboties vecākiem. Pēc projekta realizēšanas vecāki ir ieinteresēti sanāk kopā un realizēt jaunas idejas. Liels prieks, ka KNHM fonds mūsu izgatavotās filca rotaļlietas ir izmantojis diplomu noformējumā un fotogrāfiju uzlicis uz 2013.gada uzvarētājprojektu bukleta. Prieks, ka mūsu paveiktais ir iepriecinājis arī citus. Rakstot projektu, nedomāju, jāraksta tāpēc, lai dabūtu balvu 500,00 Eur.  Lai realizētu projektu, sašūtu 100 filca rotaļlietas, izgatavotu dažādus spēļu komplektus, izgatavotu skatuvīti, aizslietņus, bija nepieciešams atrast laiku, savu laiku un citu laiku, lai kopā paveiktu visu projektā plānoto. Tā bija liela atbildība. Tāpēc ir patīkami, ka esam novērtēti. Prezentācijās iepazinos ar daudziem maziem projektiem, kur ieguldot savu darbu un līdzekļus ir izdarītas lielas lietas. Guvu iedvesmu turpmākam darbam,” priekā dalījās E.Ķerģe.

Biedrība „Balvu rajona partnerība” sadarbību ar KNHM fondu turpinās arī 2014.gadā. Paldies nīderlandietim Niko Opdamam par atbalstu 2013.gadā un ceram uz viņa atbalstu arī šogad. Tuvākajā laikā (iespējams jau februāri) izsludinās jaunu projektu konkursu. Vienam projektam iespējamais maksimālais atbalsts no KNHM fonda būs 400,00 EUR, taču ikvienam projekta iesniedzējam būs jānodrošina līdzfinansējums 50 % apmērā. Maksimālā viena projekta attiecināmo izdevumu summa būs 800,00 EUR, taču var rakstīt projektus arī par mazāku summu. Sekojiet informācijai masu medijos par KNHM projektu konkursu 2014.gadā.

DSC06434-Small

 

 

Informatīvais buklets par īstenotajiem KNHM projektiem Latvijā 2013.gadā.

 

 

 

DSC06392-Small

 

 

KNHM fonda projektu koordinatora Latvijā Niko Opdama uzruna latviešu valodā.

 

 

 

DSC06377-Small-2

 

 

KNHM fonda direktora Franka van Bussela uzruna, kuru tulko "Sabiedrība ar Dvēseli Latvija" valdes locekle Ilze Kreišmane.

 

 

 

DSC06383-Small

 

 

Uzvarētājprojektu apbalvošana. Brīvprātīgā KNHM projektu koordinatore Biedrības "Balvu rajona partnerība" darbības teritorijā Vineta Zeltkalne (no kreisās), biedrības Hokeja klubs "Žīguru MRS" vadītājs Ainārs Miņins (pa vidu) un Balvu pirmsskolas iestādes "Sienāzītis" aktīvo vecāku grupas vadītāja Elīna Ķerģe (no labās).

 

 

DSC06412-Small

 

 

Balvu pirmsskolas iestādes "Sienāzītis" aktīvo vecāku grupas pārstāves - vadītāja Elīna Ķerģe, aktīvās māmiņas Inese Maslovska un Gunta Salmane. Biedrības Hokeja klubs "Žīguru MRS" vadītājs Ainārs Miņins un biedrības biedrs Raitis Štotaks.

 

 

 

DSC06415-Small

 

 

Pasākuma noslēguma lielā kūka. Ilze Kreišmane (no kreisās), Franks van Bussels (no labās) un "Sabiedrība ar Dvēseli Latvija" priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs (pa vidu).

 

 

 

Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne

Foto: personīgais arhīvs

 

knhmlogo